Jako majitelku mastné pleti mě upřímně dlouhá léta ani nenapadlo použít ke kosmetickým účelům olej. Vždyť je pleť už tak dost mastná. Jaký to byl omyl. Samozřejmě, že přírodní oleje lze používat také u mastné pleti, pokud víme, které druhy aplikovat a jak.

Které oleje jsou pro mastnou pleť vhodné?

Nutno vybírat pouze lehké oleje, které pokožku zbytečně nezatíží. Mezi takové patří například:

Arganový olej

Je dostatečně lehký pro použití na mastnou pleť, u níž reguluje produkci kožního mazu. Zároveň pomáhá bojovat proti vráskám a pleť důkladně vyživuje. Je užitečný při péči o jizvy, které zjemňuje a vyhlazuje.

Hroznový olej

Olej se rychle vstřebává a je prospěšný pro mastnou a smíšenou pleť, kterou pomáhá udržovat v optimálním stavu. Je bohatý na obsah vitamínu E a B, dále fosfor, draslík, vápník a magnézium.

Jojobový olej

Pomáhá při péči o pleť se sklony k tvorbě akné. Pokožku hydratuje, vyživuje, zvyšuje elasticitu a regeneruje. Tlumí projevy stárnutí pokožky.

Všechny výše zmíněné oleje lze v rámci jejich lehkosti využít také jako závěrečnou péči na vlasy. A to i přesto, že disponujeme mastnějším typem vlasu. Aplikujme 2 až 3 kapky rozetřené v dlaních na umyté a již vysušené vlasy. Budou krásně lesklé a olej v tomto případě pomůže proti krepatění a elektrizaci vlasů.

Další tipy pro mastnou pleť

Kyselina linolová

Lidé s mastnou pletí mívají ve svém mazu většinou nedostatek kyseliny linolové. Je tedy vhodné vybírat oleje, v nichž má tato kyselina vyšší zastoupení. Mezi oleje s vysokým podílem kyseliny linolové patří olej z hroznových jader, dýňový olej, pupalkový olej, světlicový nebo konopný olej. Kyselina linolová má mimo jiné schopnost předcházet tvorbě pupínků a akné.

Nekomedogenní oleje

Oleje se rozdělují na komedogenní a nekomedogenní. To znamená, zda ucpávají či neucpávají póry. To se měří na stupnici od 0 do 5. Vlastníci mastné pleti tedy musí, kvůli často rozšířeným pórům, vybírat oleje nekomedogenní (škála 0 až 1). Mezi ně patří právě výše zmíněné oleje, a navíc také konopný, ricinový, rakytníkový nebo šípkový olej.

Vyhýbat bychom se naopak měli olejům olivovému, lněnému nebo třeba oleji z pšeničných klíčků. Velký nepřítel mastné pleti je olej kokosový. Což ovšem neznamená, že se ho musíme hned zbavovat. Dá se totiž použít k promazání zbytku těla nebo na vlasy.

Násilně neodmašťovat

Důležité je, kromě použití vhodných olejů, pokožku příliš neodmašťovat silnými čistícími prostředky. Kůže má v takové situaci totiž potřebu se bránit nadbytečnou produkcí mazu. Pokud tedy budeme používat na čištění pleti šetrné prostředky a zároveň ji vyživovat kvalitními oleji, nemusíme se jich rozhodně bát.

Méně je více

Jako majitelé mastné pleti mějme na paměti, že vždy stačí opravdu jen pár kapek oleje (cca 3 až 4). Pokud by se i přesto zdálo, že jsme oleje nanesli příliš, nechme ho pár minut působit a poté přiložme na obličej čistý papírový ubrousek, který přebytečný olej vsákne. Při příští aplikaci více navlhčeme pokožku a zároveň použijme méně oleje.

Používáte přírodní oleje i přesto, že vlastníte mastnou pokožku? Jaké jsou vaše zkušenosti s oleji? Přidejte své osvědčené tipy.

© Edita Karlovská, OilStop
© Foto: Unsplash